KESTANE BALI

ŞİLE
AĞVA
KESTANE
BALI TÜRKİYE CANIM FEDA

KESTANE BALI SATIŞI

DOĞAL KESTANE BALI 720 CCLİK NET 1 KİLOLUK KAVANOZLARDA 110 TLDİR.5 KİLO VE ÜZERİ ALIMLARDA 10 TL İNDİRİM UYGULANIR.ÜSKÜDAR ÜMRANİYE VE AĞVA YAKIN ÇEVRESNDE UYGUN BİR YERE ELDEN TESLİM EDİLİR. İRTİBAT:0 530 411 10 81 ERDAL TALHA BAŞARAN

15 Nisan 2016 Cuma

ARICILIK,PINARHİSARDAN GELEN ARILAR VE ALMAN USULÜ KAT VERDİĞİM KOVANLAR

12 NİSANDA PINARHİSARDAN ARILARIMIZ GELDİ.2 TANE BABAMA 8 TANE BANA 10 TANEDE ARKADAŞIM ZEKİ ECERE.BEN İNTERNETE İLAN VERMİŞTİM.ÇITASI 25 TLDEN 10 ÇITA ARI AMA EN AZ 7-8 ÇITA YAVRULU BAŞKA KOVANLARIN GÜNLÜKLERİ TOPLAMADAN ÇOGUNLUĞU KAPALI YAVRULU OLACAK BOZUK PETEKLİ OLMAYACAK VE 10 ÇITA DOLU OLACAK ŞEKİLDE ARI ALMAK İSTEDİĞİMİ YAZDIM.PINARHİSARDAN GÜRKAN BAĞI DİYE BİRİSİ ARADI.BENİM İSTEDİĞİM ŞEKİLDE GETİRECEĞİNİ SÖYLEDİ.BİZDE GÜVENDİK.ARILARDA 1 TANESİ HARİÇ 8 ÇITA YAVRU OLAN YOKTU.6 VE 7 ÇITA YAVRULUYDU.TOPLAMDA 9 KOVANDA 9 ÇITALI GELDİ. BAZILARINDA BOZUK PETEKLER VARDI.ARISIDA BASKIN DEĞİLDİ.AMA BİZ 400 KM YOLDAN GELDİ DİYE TATSIZLIK OLMASIN DİYE BİRŞEY DEMEDİK.O ŞEKLİYLE KABUL ETTİK.BİZE KOVANA 10 ÇITA SIĞMADIĞINI SÖYLÜYOR AMA DOĞRUSU OZAMAN ALDIĞIN PARADAN İKRAM ETMEM GEREKİRDİ.BEN HER KONUDA AĞIZDAN SÖZ NASIL ÇIKARSA TAM ONA GÖRE DAVRANILMASI TARAFTARIYIM.NEYSE ARTIK HAYIRLISI OLSUN.SONUÇTA BİZ KABULLENDİK ALDIK ARIYI .ADAMLARI GERİ GÖNDEREMEZDİK.
--------İSTANBULA GELECEĞİMDEN DOLAYI UZUN SÜRE GİDEMEYECEĞİM.KOVANLARA ALMAN USÜLÜ TARZINDA KAT VERDİM.ALTTAN 2 KAPALIYI YUKARI EN ORTAYA ONLARIN İKİYANINA KABARMIŞ VE ONLARIN YANLARINADA HAM PETEK.VE YİNE ALTTAN YAVRULU ALANIN İKİ DIŞINA HAM PETEK(BU 2-9YADA 3-8 OLDU YAVRU İÇTE BU BENİM METODUM) VERDİM. ŞRUPLARI VERİLDİ ARI STRESLİYDİ ÇÜNKÜ.
------22ŞUBATTA KAT VERİLEN KOLONİLER 22 MARTA KADAR GÜZEL PETEK KABARTMIŞLARDI.BAZI KOVANLAR ÜSTE YAVRU BASMIŞTI.FAKAT NE HİKMETSE 22 MARTTAN 12 NİSANA FAZLA BİR İLERLEME GÖREMEDİM.BENDE MÜDAHELE ETME GEREĞİ DUYDUM.YİNE ALTTAN İKİ KAPALI ALIP YUKARI ORTAYA VERDİM AŞAĞIYADA 2-9 ZA HAM VERDİM.HAVALAR ARTIK SICAKLAŞMAYA BAŞLADI ARI YUKAYI DAHA RAHAT ÇIKAR.
----ARKADAŞIM ZEKİ KÖYDE OLDUĞU İÇİN KAT ATMADA GELENEKSEL SİSTEMİ UYGULUYOR.ONUN KOVANLARINA KAT VERİRKEN ÜST KATTA DUVARA KABARMIŞ SONRA ALTTAN ALDIĞIMIZ İKİ KAPALIYI YANINA VE ONUN YANINADA HAM PETEK VERİYORUZ.ALTTAN ALINAN ÇITALARI 2-9 OLACAK ŞEKİLDE YİNE HAM VERİYORUZ.ERTESİ GÜNKÜ KONTROLLERDE BİRKAÇ KOVANDA ÜSTTKATTAKİ HAM PETEĞİN BİR KISMININ KABARTILDIĞI GÖRÜLDÜ.
SON OLARAK VARRAO POLEN ÇEKMCELERİNİ KOMPLE ÇIKARTTIM.KOVAN BRANDA(ÇADIR)LARINI ALDIM.KAPAK ALTINDA SEYYAR OLARAK KOYDUĞUM STRAFORLARI ALDIM.KOVANLARIN ÜSTÜNE KOYMAK ÜZERE ÇIKMA BULDUĞUM PARKE TAŞLARINI KOYDUM.2 SEFERDE OLSA VARRAO (TÜTSÜ)İLACI VERDİM.
-------BÖLMEK ZORUNDA KALDIĞIM KOVANDA ANA ARISI 26 MART GİBİ ÇIKMIŞTI.12 NİSAN KONTRÖLÜNDE YENİ AVUÇ İÇ KADAR YUMURTA ATTIĞI GÖRÜLDÜ.ANAARI BANA KÜÇÜK GELDİ HOŞUMA GİTMEDİ.ARI MEVCUDU AZDI BAŞKA KOVANDAN TAKVİYE ARI SİLKELEMİŞTİM.BİR GÜN SONRAKİ KONTROLDE YUMURTA ALANI 1 CM DAHA GENİŞTİ.ANAYI BOYADIM.YANLIZ  BİR ÖNCEKİ GÜN VERDİĞİM POŞETLE ŞRUBA HİÇ DOKUNMAMIŞ GİBİ DURUYORDU.ÖYLECE BIRAKTIM.
------FOTO YİNE YOK PİL ALDIM YENİ BUSEFERDE MAKİNA İSTANBULDA KALDI.ZATEN KISITLI VAKTİMDE KİM UĞRAŞACAK FOTOĞRAF ÇEKMEKLE.
-------BU ARICILIK İŞİNDE EN BÜYÜK SORUN HASEDÇİLİK.HELE BİRDE KUMANIZ VARSA YANDINIZ.ONDAN SONRA SENİN ARINI ARAŞTIRIR DURUR.TABİRİ CAİZSE İÇİNDEKİ ARISI SAYISI 20854 MÜ YOKSA 19453 MÜ DİYE ODA OLMADI SENİN ARIDA 1324 VARRAOMU VAR YOK DAHASINI SÖYLEYEYİM BÜGÜN 834 GR MI BAL GELDİ.BELKİ BUNLAR SÖLENMİYOR AMA İNSANIN HAREKETLERİNDEN KONUŞMALARINDA BUNU DEMEK İSTEDİĞİNİ ANLIYORSUN.ADAMI ARICILIĞA ALIŞTIRIYORSUN SONRA KUMAN GİBİ OLUYOR.ALLAH ŞERLİ İNSANLARDAN HSEDÇİLİK ÇEKEMEMZLİK YAPANLARDAN KORUSUN.
-------BU ARADA BEN İSTANBULDAYKEN KÖYDE ARILARIMLA İLGİLENEN BENDEN YARDIMINI ESİRGEMEYEN KENDİNDEN ÖNCE ARKADAŞIMIN OLSUN DİYEN ZEKİ ECER KARDEŞİME ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
-----------------SELAM VE DUA İLE ALLAHA EMANET OLUN--------------